A kognitív viselkedésterápia alkalmazása a gyógypedagógiában (3) Viselkedésterápiás módszerek: Az operáns kondicionálás

Az operáns kondicionálás a tanuláslélektan alapjaira építve hatékony eszközt kínál a viselkedés célzott megváltoztatására. A módszer lényege, hogy a viselkedés gyakoriságát és intenzitását a rá következő események tervszerű alakításával befolyásoljuk, elősegítve így az új viselkedési minták kialakulását, az adaptív viselkedések megerősítését, valamint a nem kívánatos viselkedések csökkentését. 
Az alábbiakban részletesen bemutatom az operáns kondicionálás különböző terápiás alkalmazásait, a viselkedésformálás módszereit, a nemkívánatos viselkedések kezelésének stratégiáit. 

A kognitív viselkedésterápia alkalmazása a gyógypedagógiában (2) A viselkedésmódosítás tanuláslélektani alapjai

A viselkedésmódosítás tanuláslélektani alapjai az emberi viselkedés tudatos alakítására és fejlesztésére irányulnak. 
A cél új viselkedésformák kialakítása, a kívánt viselkedések megerősítése, valamint a nem kívánatos mintázatok csökkentése vagy kiiktatása. 
A folyamatban kiemelt szerepet kapnak a tanulási környezet, a megerősítési stratégiák és célzott technikák.


A kognitív viselkedésterápia alkalmazása a gyógypedagógiában (1) Viselkedés és tanulás


A viselkedésterápia az emberi viselkedés megértésére és formálására épülő tudományág. Az elmélet alapja, hogy a viselkedés tanult folyamat, így megfelelő módszerekkel az adaptív viselkedés is elsajátítható. Bejegyzésemben bemutatom a viselkedésterápia alapvető mechanizmusait, mint a klasszikus és operáns kondicionálást, valamint a modelltanulást, amelyek hozzájárulnak a viselkedés hatékony és tartós formálásához. 

A kognitív viselkedésterápia alkalmazása a gyógypedagógiában - Bevezető


A témában tervezett több részes bejegyzéssorozatomban a kognitív viselkedésterápia elméleti és gyakorlati módszereit mutatom be: Perczel-Forintos D. – Mórotz K. szerkesztésében megjelent Kognitív viselkedésterápia (2019) c. könyv témámhoz kapcsolódó fejezeteinek feldolgozásával.