Kérdeztél és válaszoltam...

 Avagy, az öt lépéses "nyaggatásűző" módszer


A cikket a szülők lapja oldalon találtam, érdemes elolvasni, ezen a linken: 

Létezik olyan gyermek, aki mindig "könyörög", egyezkedni próbál, úgymond, keresi a korlátait (esetleg eddig még nem találta meg, de szülőként szeretnénk ebben neki segíteni). Az ADHD-val diagnosztizált gyermekekre pedig a tapasztalatok szerint kimondottan jellemző ez a viselkedés. Mit tehetünk, ha ezt tapasztaljuk?

Az ADHD korai felismerésének fontossága

Környezeti faktorok és társuló betegségek 


Az ADHD kialakulásában szerepet játszó környezeti tényezők közül fontos megemlíteni az agy frontális lebenyét érő fizikai behatással járó károsodásokat (például az agyvérzés, agytumorok, agyvelőgyulladás vagy a leukémia). 

Öröklött genetikai fogékonyság esetén (szülők átörökítik a  hordozó gént) a kialakulást előidézhetik a várandósság körülményei, fizikai és lelki feltételek és behatások, vagy például, némely szakemberek szerint a terhesség alatti dohányzás, alkoholfogyasztás. 

A hiperaktivitás kialakulásának okai

A szakemberek megállapításai szerint a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar kialakulásának okai nem teljesen tisztázottak.
Az öröklődés, vagyis genetikai okok mellett felmerülhet a méhen belüli élet, illetve a szülési folyamán elszenvedett sérülés, valamint az idegrendszer funkcionális éretlensége is.
Ezen felül környezeti, szociális, családi okok és kiemelkedően erős stresszhatás is feltételezhető a háttérben. 
Mindezek közül több körülmény együttes hatása hozza létre az ADHD fogalmával leírható tünetegyüttest.

A hiperaktivitás és a magatartászavar összefüggései és eltérései

A magatartászavarról...
Lényeges, hogy a hiperaktivitást elkülönítsük a magatartászavartól. A tüneteik hasonlóak, de kialakulásuk okai és a kezelési lehetőségek különböznek. 

A hiperaktivitás genetikai okok miatt alakul ki, egy központi idegrendszeri elváltozás. Alapvető sajátossága, hogy a belső szabályozó, kontrollrendszer működtetésével van probléma, ennek oka pedig az agyi működésben rejlik.

Egy kivételes barát

Egy kivételes barát (A Beautiful Day in the Neighborhood, 2019). Az igaz történet alapján készült film  főszereplője, Fred Rogers hosszú éveken át azt tanította a televízió képernyőjén keresztül az amerikai gyerekeknek, hogy az érzelmeinket el kell fogadnunk és meg kell élnünk. Ehhez pedig véleményem szerint pedagógiai (gyógypedagógiai) szempontból is példaértékű hozzáállást, a gyerekekhez, felnőttekhez való mély empátiát, odafordulást mutat be a film. 
Mottója az is lehetne:
"Szeress, hogy mások is szerethessenek..."

Viselkedésrendezési technikák

Ebben a bejegyzésben a viselkedésrendezési technikák rendszerét vázolom fel röviden, a következőkben pedig részletesebben írok a rendszer egyes elemeiről.

Módszertani füzetek a Pécsi Éltes EGYMI honlapján

Elméleti és gyakorlati kapaszkodók 
sajátos nevelési igényű gyermekekkel / tanulókkal foglalkozó 
óvodapedagógusok és pedagógusok számára



A Pécsi Éltes EGYMI Utazó Gyógypedagógiai Hálózatának munkatársai által kidolgozott szakmai anyagok érhetők el intézményünk honlapján, sokféle témakörben az iskolás és óvodás gyermekekkel foglalkozó pedagógusok számára. 

Kézikönyv pedagógusoknak

Kedves Olvasóm, köszöntelek az oldalamon! 


A blogot azért hoztam létre, hogy megosszam a témával kapcsolatban összegyűjtött tudásomat, és segítséget nyújtsak azoknak a pedagóguskollégáimnak, akik megoldásokat keresnek az hiperaktív figyelemzavart mutató gyermekekkel kapcsolatos bánásmód hatékonyabbá tételére.
A blog indítása óta eltelt évek folyamán érdeklődési területem és ismereteim szerteágazóbbá váltak, amit a tartalmak is tükröznek, így írásaimat jó szívvel ajánlom szülők és más érdeklődő olvasók számára is.